Szacunek dla języka

Temat: Szacunek dla języka
Cel: Uczulenie harcerzy na kulturę słowa i szacunku do osób starszych.
Zamierzenia: Harcerze nabiorą ogłady, będą pamiętać z kim mogą wdawać się w dyskusję i jak nią kierować.
Czas: max 2h
Przebieg zbiórki:

1. Obrzędowe Rozpoczęcie zbiórki
2. Forma wstępna – Kalambury
Zabieramy harcerzowi zmysł mowy. Może tylko pokazywać gestami dane słowo. Słowa do pokazania powinny być w miarę trudne, aby sprawiły grupie problem, przy tym zadaniu ekipa musi wspiąć się na szczyt swojego słownictwa. Dobrym pomysłem są wyszukane cechy charakteru:
- Ambitny
- Przedsiębiorczy
- Skrupulatny
- odpowiedzialny
- wytrwały
- Pruderyjny
- itp…Zabawa która wyciszy grupę: np. Killer
3. Sporządzenie tablicy słów których używamy w języku codziennym (tu wskazane są przekleństwa jeżeli dana grupa ma tendencję do ich używania) i ich synonimów, których używa się w języku potocznym
4. Pląs np.: ciasne dżinsy mam
5. Forma Scenki: dzielimy się na 3 grupy. Grupa posługująca się tylko językiem potocznym, grupę posługującą się językiem oficjalnym oraz grupę którą należy nakłonić w konkretnej sytuacji do konkretnego celu.
6. Co kolejkę każda ekipa typuje 1 przedstawiciela. Pełnomocnik każdej drużyny jest zobowiązany używania słów które przypadły jego drużynie a są zapisane na tablicy oraz odpowiednich argumentów. Grupa centralną powinna być ustalona przed zbiórką. Wskazane jest, aby ta grupa przygotowała sobie odpowiednie stroje do swoich scenek, aby nadać nastój formie. Co kolejkę punkty zdobyte przez drużyny zapisujemy na tablicy wyników, a na koniec wyłaniamy zwycięzcę.
7. Przykłady scenek:
- zapominałeś biletu i przyłapał cię konduktor w pociągu
- wybiłeś szybę sąsiadowi
- instruktor ZHP przyłapał cię na używaniu wulgaryzmów
- starsza sąsiadka wypomina ci że nie byłeś w kościele, a jesteś harcerzem
- musisz nakłonić mamę aby wyraziła zgodę na nockę filmową u ciebie w domu
- nakłonić dyrektora marketu na przeprowadzenie akcji zarobkowej
- namówić druha lub druhnę aby został twoim opiekunem próby
- wyperswadować koledze, że zbyt długo nie oddaje długu jaki u ciebie zaciągnął
- próbujesz dokonać zakupu sprzętu lecz trafiłeś na bardzo wredną kasjerkę
- itp
8. Podsumowanie gry. Uzyskanie odpowiedzi od harcerzy którym językiem łatwiej prowadzi się rozmowę?
9. Obrzędowe zakończenie/Krąg

Opracował: M. Wernik